قیمت بالای محصولات معدنی خراسان به دلیل سیستم حمل و نقل نامناسب

قیمت بالای محصولات معدنی خراسان به دلیل سیستم حمل و نقل نامناسب

به گزارش اتحادیه سرب و روی و به نقل از خانه معدن ایران، رئیس خانه معدن خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد محصولات معدنی به ویژه سنگ‌ها به خارج از استان حمل می‌شوند که به دلیل دسترسی نامناسب به سیستم حمل و نقل، قیمت تمام شده بالایی دارند.

علیرضا باقری شامگاه شنبه در سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان جنوبی در سال جاری که با حضور استاندار در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند برگزار شد، بر پیگیری فعالان بخش معدن استان برای بهسازی و بازگشایی جاده نهبندان – شهداد  تاکید کرد و اظهار داشت: مسدود بودن این مسیر بر اثر سیل از ۲ سال قبل مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور افزود: در حال حاضر با کمبود سیستم حمل و نقل مواد معدنی در استان مواجه‌ هستیم که با اختصاص تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت به شرکت‌های حمل و نقل استان باید ناوگان حمل و نقل تقویت شود.

رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی بیان کرد: اطلاعات محموله‌های بخش معدن شامل مبدا، مقصد، تناژ و نوع محموله باید به صورت فصلی از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت به اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام شود.

باقری گفت: برای جلوگیری از اختلال و برقراری تعادل در سیستم حمل و نقل مواد معدنی، شرکت‌های حمل و نقل توسط انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های حمل و نقل کالا به انعقاد قرارداد با معدن‌داران و تامین نیازهای حمل و نقلی مربوطه موظف شوند.

باقری گفت: پیشنهاد می‌کنیم در مورد تخصیص سهمیه لوازم یدکی به ویژه لاستیک به ناوگان حمل و نقل جاده‌ای توسط سازمان صمت استان از وزارت متبوع پیگیری شود.

وی خواستار پیگیری در مورد استفاده از کامیون‌های عبور موقت در تردد داخل استان توسط اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و استانداری شد و افزود: اداره راهداری در زمینه ورود ماشین‌آلات دست دوم (کامیون) با تخفیفات گمرکی به استان پیگیری لازم را داشته باشد.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: با توجه به اعلام رئیس انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های حمل و نقل کالای بیرجند درباره وجود سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در بخش حمل و نقل استان (سرمایه‌گذاری داخلی با شرایط ۲۰ درصد آورده و ۸۰ درصد تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذار خارجی با شرایط اجازه ورود خودرو و تعهد به حمل بارهای استان و نیاز به سرمایه‌گذاری در این بخش)، موضوع از طریق ستاد توسعه خاوران پیگیری شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد محصولات معدنی به ویژه سنگ‌ها به خارج از استان حمل می‌شوند که به دلیل دسترسی نامناسب به سیستم حمل و نقل، قیمت تمام شده بالایی دارند.

رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی افزود: قیمت پایه مواد معدنی سال قبل براساس درصدی از قیمت فروش ماده معدنی تعیین و منجر به این شد که در حقوق معدنی معدنکاران با مشکلاتی مواجه شویم.

باقری بیان کرد: فاصله دور از محل مصرف (واحدهای فرآوری معدنی)، نبود صنایع فرآوری معدنی داخل استان و نبود برق در جاده‌های معدنی که باعث شده معدنکاران از نیروگاه‌های کوچک استفاده کنند سبب بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات معدنی به عنوان یکی از پیشران‌های توسعه استان شده است.

وی گفت: در کارگروهی در این زمینه پیشنهاد شد با همکاری سازمان صمت به سمتی برویم که برای استان‌های کمتر توسعه یافته مانند خراسان جنوبی یا سیستان و بلوچستان که واحدهای فراوری معدنی ندارند به میزان ۷۰ درصد تخفیف قائل شوند.

رئیس خانه معدن خراسان جنوبی یادآور شد: قیمت مواد معدنی بسیار متنوع و بسته به کیفیت و بازار ماده معدنی دارد بنابراین متاسفانه سازمان صمت استان ابزاری در دست ندارد تا قیمت میانگین و عادلانه‌ای برای پایه مواد معدنی اعلام و آن را در سطح استان اجرا کند.

باقری اظهار داشت: پیشنهاد مشخص ما به عنوان عضو کمیسیون معادن توجه به حداقل فاکتورهای صادره است تا امکانی برای فعالیت‌ها به معدنکاران داده شود چراکه با برگشت نرخ دلار شرایط تورمی را داریم و قیمت‌هایی که این مواد صادر می‌شد، برگشت داده شده و رقابت را از دست داده است.

ظرفیت معادن استان خراسان جنوبی ۲ برابر شده است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار داشت: از سال ۹۳ تاکنون ظرفیت معادن استان ۲ برابر شده است که اگر این ظرفیت به ما اعلام شود می‌توانیم شهرستان‌ها را در حوزه حمل و نقل مواد معدنی ظرفیت سنجی کنیم.

اسدالله جلال‌زاده افزود: برای تامین سیستم حمل و نقل مواد معدنی برخی شهرستان‌ها با رانندگان وارد معامله شده‌اند همچنین در شهرستان طبس معدنکاران با شرکت خصوصی وارد عقد قرارداد شده و مشکلی برای حمل و نقل ندارند.

وی بیان کرد: مجوز واردات پنج هزار دستگاه کامیون به کشور داده شد که تاکنون هزار و ۲۰۰ دستگاه ترخیص و وارد کشور شده است که از این تعداد مجوز ۵۰ دستگاه کامیون برای استان اخذ شده و تاکنون ۹ دستگاه ترخیص شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: درخصوص مشکل جاده نهبندان – شهداد هم موضوع باید از طریق استان کرمان پیگیری و اجرا شود.

۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و بهسازی محور کرمان شهداد نیاز است

استاندار خراسان جنوبی هم به پیگیری‌های صورت گرفته با وزیر راه، استاندار و مدیرکل راهداری کرمان اشاره کرد و گفت: بهسازی محور شهداد کرمان اعتبار ویژه می خواهد.

حمید ملانوری شمسی اظهار کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته بالغ بر۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و بهسازی این محور نیاز است.